FINANSOWANIE NIERUCHOMOŚCI

Umów się z naszym doradcą kredytowym i poznaj swoje możliwości zakupu mieszkania

Wyszukiwarka mieszkań

Napisali o nas


DWA POKOJE NA RYNKU PIERWOTNYM
Kupują je głównie młode małżeństwa i rodzice dla studiujących dzieci
Sprzedają się w ekspresowym tempie

Mieszkania dwupokojowego na rynku pierwotnym nie da się kupić od ręki: trzeba je rezerwować nawet na etapie projektowania. Ich powierzchnia waha się od 40 do 70 mkw. Za jeden metr w zależności od miasta trzeba zapłacić 4,5 - 10 tys. zł


- Z badań prowadzonych przez redNet Consulting wynika, że mieszkania dwupokojowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nabywców - przyznaje Maciej Dymkowski, dyrektor serwisu nieruchomości www.tabela.pl. - W początkowym etapie poszukiwań klienci zwykle równie chętnie zapoznają się z ofertą lokali trzypokojowych. Okazuje się jednak, iż zderzenie z cenami powoduje, że wybierają jeden pokój mniej.
W Krakowie dwupokojowe mieszkania stanowią 29 proc. całej oferty, w Łodzi - 27 proc., w Poznaniu - 40 proc., w Trójmieście - 26 proc., w Warszawie - 31 proc., we Wrocławiu - 41 proc. Zdecydowana większość dostępnych mieszkań dwupokojowych, bo 70,3 proc., mierzy od 40 do 60 mkw.

Kraków, Wrocław

Mieszkań dwupokojowych w Krakowie można szukać m.in. w ofercie spółki Geo, Mieszkanie i Dom.
- W tym mieście oferujemy je w śródmiejskiej inwestycji Apartamenty Złota Brama przy ul. Cystersów. Są to mieszkania o metrażach od 46 do 57 mkw. - informuje Katarzyna Wolańska, specjalista ds. marketingu w Geo. Ta sama firma dwa pokoje ma także we wrocławskich inwestycjach: Atrium Geo przy ul. Rymarskiej w dzielnicy Grabiszynek (o pow. 35 - 55 mkw.) oraz na Osiedlu Piastowskim przy al. Kromera i ul. Krzywoustego w dzielnicy Karłowice (o pow. 47 mkw.).
Popyt na mieszkania dwupokojowe zależy od lokalizacji.
- W Krakowie dwupokojowe mieszkania przy ul. Cystersów sprzedają się w pierwszej kolejności. We Wrocławiu przy ul. Krzywoustego popyt na nie jest większy niż na mieszkania trzypokojowe. Z kolei przy ul. Rymarskiej we Wrocławiu zainteresowanie mieszkaniami dwupokojowymi jest spore, ale zrównane z tym na mieszkania trzypokojowe - ocenia przedstawicielka Geo. Dodaje, że na rynku pierwotnym na mieszkania wciąż trzeba czekać.
- Klienci zawierają umowy przedwstępne na etapie budowy - przypomina. - W naszej inwestycji na ul. Cystersów można dziś kupić mieszkania w jednym z budynków z terminem realizacji zaplanowanym na lipiec 2008 roku. W kolejnym termin ustaliliśmy na wrzesień przyszłego roku - dodaje.
We Wrocławiu Geo sprzedaje mieszkania przy ul. Krzywoustego, które zostaną ukończone za około dziesięć miesięcy, a te przy ul. Rymarskiej - za około 16 miesięcy.
Jak informuje Katarzyna Wolańska, dwupokojowe mieszkania najchętniej kupują młode małżeństwa bez dzieci, pary planujące małżeństwo, przedstawiciele kadry menedżerskiej (ul. Rymarska we Wrocławiu i ul. Cystersów w Krakowie). Kupują je także rodzice dla studiujących dzieci oraz osoby, które planują je sprzedać z zyskiem lub wynająć (ul. Krzywoustego we Wrocławiu).
Mieszkania firmy Geo z dwoma pokojami w Krakowie kosztują ok. 8,2 - 8,8 tys. zł. We Wrocławiu ceny wahają się od 7,2 do 8,8 tys. zł.
W Krakowie buduje także Budimex Nieruchomości Inwestycje.
- Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania małe, do 50 mkw. Zainteresowanie dwupokojowymi jest znacznie większe niż zasób mieszkań, które mamy w sprzedaży - mówi Iwona Pasterska, kierownik działu handlowego w Budimex Nieruchomości Inwestycje. - Zwykle tworzymy listy rezerwacyjne, na które wpisujemy klientów. Może się zdarzyć, że na jedno mieszkanie czeka od kilku do kilkunastu osób. W krakowskiej inwestycji Budimeksu średnia cena mkw. sięga 7,9 tys. zł.

Katowice, Białystok

Dwupokojowe lokale oferuje także firma MK Inwestycje z Katowic. - Takie mieszkania są na osiedlu Zagajnik w Katowicach-Zarzeczu przy ul. przy ul. Fijewskiego. Wśród apartamentów dwupokojowych znajdziemy lokale o powierzchni od 43 do 72 mkw. - informuje Monika Śleziońska z MK Inwestycje. - Cieszą się one dużym zainteresowaniem. Naszymi klientami są głównie młode małżeństwa planujące założenie rodziny lub te z małymi dziećmi - dodaje.
MK Inwestycje prowadzi sprzedaż mieszkań, które będą ukończone w II kwartale 2008 roku. Cena za mkw. mieszkania w katowickim Zagajniku wynosi 4,5 tys. zł.
Na terenie Katowic buduje także spółka TriGranit. Osiedle tej firmy powstaje przy ulicy Ściegiennego. Budowa podzielona jest na cztery etapy. Cena mkw. dwupokojowego mieszkania o powierzchni niewiele ponad 50 mkw. wynosi ponad 5,6 tys. zł. W Białymstoku popyt na mieszkania dwupokojowe zdecydowanie góruje nad podażą.
- Podaż stara się jednak nadążyć za potrzebami rynku. Dziś jest realizowanych sporo inwestycji - mówi Remigiusz Rogowski, szef firmy Rogowski Development. - Największą popularnością cieszą się dwupokojowe o pow. 40 - 50 mkw. i nieduże trzypokojowe. Nie znajdziemy już ofert lokali, które zostaną w tym roku oddane do użytku - dodaje.
Rogowski Development sprzedaje dziś mieszkania w inwestycjach, które zostaną ukończone w 2008 roku. - Zdarza się, że rozpoczynamy przedsprzedaż przed uzyskaniem pozwolenia na budowę i zanim je uzyskamy, udaje nam się sprzedać nawet i 50 proc. mieszkań. Ceny wahają się od 4 do 5,5 tys. zł, podczas gdy rok temu stawki sięgały ok. 3,5 tys. zł - mówi Remigiusz Rogowski.
Główni gracze na tym rynku to Rogowski Development, JAZ-BUD, PPUH Kombinat Budowlany i MARK-BUD.

Łódź, Poznań

Ceny nowych mieszkań w Łodzi gwałtownie wzrosły w ciągu ostatniego roku.
- Ci, których jeszcze niedawno było stać na mieszkanie trzypokojowe, dziś nie zawsze mogą kupić nawet lokal z dwoma pokojami - przyznaje Anna Stępniewska, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w łódzkiej firmie Dynamix. Jeden mkw. kosztuje w ty mieście ok. 4,5 - 6 tys. zł.
- Dziś trudno jednak znaleźć od ręki mieszkanie dwupokojowe - przyznaje przedstawicielka Dynamiksu, który w tej chwili nie ma takich lokali w ofercie. - Sytuacja na rynku jest trudna. Wielu inwestorów kupiło działki, ale nie może na nich rozpocząć budowy, bo wciąż nie mają pozwoleń. Procedury się wydłużają m.in. dlatego, że nie ma planów zagospodarowania przestrzennego. Trudno więc dziś powiedzieć, ile i jakich mieszkań na łódzkim rynku ostatecznie powstanie - dodaje.
Œrednio 6,5 tys. zł za mkw. mieszkania w stanie deweloperskim trzeba zapłacić w Poznaniu.
- Dwa pokoje są najbardziej popularne. Klientów przyciągają najbardziej mieszkania o powierzchni około 40 mkw. Takie oferty znikają w ciągu miesiąca od uruchomienia sprzedaży. Jest tak duży popyt na mieszkania, zwłaszcza tego typu, że raczej nie uda się na rynku pierwotnym kupić lokum, które zostanie oddane do użytku jeszcze w tym roku - mówi przedstawiciel firmy deweloperskiej Asma w Poznaniu. Dziś prowadzimy sprzedaż mieszkań, które zostaną oddane do użytku w 2008 r. W pierwszym kwartale tego roku ceny w Poznaniu wzrosły minimalnie. Prawdopodobnie jednak to chwilowa stagnacja i mieszkania będą nadal drożeć.
W Poznaniu inwestuje także Budimex Nieruchomości Inwestycje. Największym zainteresowaniem cieszą się dwupokojowe mieszkania o powierzchni do 50 mkw., a średnia cena mieszkań to ok. 8 tys. zł.

Warszawa, Trójmiasto

Dwa pokoje znajdziemy też w ofercie firmy Pirelli Pekao Real Estate. - Mamy je w inwestycjach: Okopowa i Banderii w Warszawie, a w przyszłości planujemy w Szafarni w Gdańsku - informuje Elżbieta Brodowska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w PPRE. - Powierzchnia mieszkań dwupokojowych waha się od 47 do 66 mkw. Takie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów. Wszystkie w naszych warszawskich inwestycjach zostały już sprzedane. Dlatego warto się o nie pytać od razu po rozpoczęciu sprzedaży - dodaje.
Mieszkania z dwoma pokojami w Warszawie kupowane są najczęściej przez młodych ludzi. Często są to osoby samotne, ale też młode małżeństwa. W Warszawie za mkw. mieszkania dwupokojowego trzeba zapłacić ok. 6,5 tys. zł - 8,5 tys. zł. Dwa pokoje szybko sprzedają się także na rynku trójmiejskim.
- Takie mieszkania w naszej ofercie stanowią około 30 procent - mówi Bogna Bołoz, dyrektor zarządzający PPHU Mach z Pruszcza Gdańskiego. - Powstające dziś mieszkania będą oddawane do użytku w marcu 2008 roku - dodaje.
Ofertę kolejnych inwestycji firma Mach wprowadzi lada dzień. Będą to trzy budynki na Osiedlu Bursztynowym przy ul. Raciborskiego w Pruszczu Gdańskim. - Oferta mieszkań dwupokojowych obejmuje 51 procent wszystkich mieszkań na tym osiedlu - mówi Bogna Bołoz. Mieszkania dwupokojowe kosztują od 5,4 do 6,2 tys. zł. Ich metraż waha się od 31 do 55 mkw.

ANETA GAWROŃSKA, DOROTA KACZYŃSKA

Rzeczpospolita, 2007.07.10

Ile kosztują mieszkania dwupokojowe w dużych miastach

Powiększ

źródło: tabelaofert.pl

Opinia

- Jednym z ważniejszych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, jest jego rozkład. Najlepiej, jeżeli mieszkanie jest dwustronne lub narożne - atutem jest doświetlenie oraz tzw. przewiewność. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na kształt - kwadrat lub prostokąt są ustawne. Ważne, aby mieszkanie składało się z dużego pokoju, odrębnej kuchni oraz sypialni z możliwością połączenia salonu z kuchnią w formie aneksu. Bardzo dużym plusem jest spora łazienka o powierzchni 5 - 6 mkw. Ważna jest też lokalizacja względem kierunków świata, w szczególności gdy mieszkanie jest małe i jednostronne. Nie polecam kupna mieszkania dwupokojowego mniejszego niż 45 mkw., szczególnie na niskim parterze oraz ze słabym doświetleniem. Odradzam także zakup mieszkania bez balkonu lub z balkonem, na który wyjście prowadzi z sypialni. Jeżeli duży pokój nie ma balkonu, mieszkanie tr! aci wówczas na wartości.


Powrót: Napisali o nas